W Nisku

Przedszkole i żłobek miejski oficjalnie otwarte. Maluchy nie chcą wracać do domu

Przedszkole i żłobek miejski oficjalnie otwarte. Maluchy nie chcą wracać do domu

Nowe przedszkole i żłobek miejski w Rudniku nad Sanem od 2 lipca jest już pełen dzieci. Nowoczesny kompleks, który powstał w miejscu starego przedszkola przy ul. Mickiewicza jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w powiecie. W miniony weekend placówka została oficjalnie otwarta. Kolorowa bryła obiektu i figury egzotycznych zwierząt przyciągają wzrok. Trudno przejść obok nich obojętnie. 

- Stare przedszkole wybudowane w systemie kanadyjskim służyło 39 lat. Zestarzało się i technicznie i psychicznie. Nadszedł czas, aby nasze dzieci zaczęły uczęszczać do obiektu na miarę naszych czasów – mówił podczas oficjalnego otwarcia kompleksu Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Nowe przedszkole jest otwarte dla 100 dzieci w wieku od 2,5 roku do 6 lat w czterech oddziałach. Natomiast żłobek może pomieścić 43 maluchów od 5 miesięcy do 3 lat w dwóch salach. W sumie budowa, wyposażenie kompleksu i zatrudnienie personelu wyniosło: 6 635 935,60 zł, w tym środki własne gminy: 3 800 278,84 zł. Dokładnie: przedszkole: 4 869629,51 zł i żłobek: 1 187 306,09 zł.

Jak mówią dyrektorowie obu placówek, zainteresowanie rodziców nowym obiektem jest ogromne. Najlepszym dowodem na to, jest fakt, że dzieci bez najmniejszych problemów rozstają się z rodzicami. „Oddanie” dziecka do przedszkola czy żłobka wcale nie musi się wiązać z traumą dla jednej i drugiej strony.

– Na ten moment do żłobka uczęszcza 20 dzieci w 3 grupach. W pierwszej kolejności, aby zabezpieczyć miejsca dla mieszkańców gminy, pierwszeństwo mają dzieci z naszej gminy. Nasz żłobek jest wspaniale wyposażony. Dysponujemy ponad 200 m2, dla dzieci przeznaczone są dwie sale, wyposażone stosownie do wieku dzieci, a więc od 5 miesięcy do 3 lat. Przy każdej z klimatyzowanych sal są toalety. Ponadto mamy specjalistyczne oczyszczacze powietrza z jonizatorami, które nie są spotykane tutaj w okolicy. Mamy także 6 osobowy wózek, którym możemy wybrać się na spacer. Każdą grupą opiekują się dwie panie. Najmłodsze dziecko niedługo skończy roczek. Dzieci bez najmniejszych problemów rozstają się z rodzicami. Rodzice zgłaszają nam, że niektóre dzieci, kiedy przychodzi sobota, biorą plecaki i chcą iść do żłobka – mówi Agnieszka Nadzieja-Maziarz, dyrektor tej placówki.

Jak zaznacza obiekt jest wyposażony w monitoring wewnątrz i na zewnątrz. System domofonowy w każdej sali zabezpiecza przed wejściem do obiektu osób niepowołanych i ułatwia komunikację rodziców z nauczycielami. Sale są wyposażone w nowoczesne zabawki i pomoce naukowe – wyjaśnia.

W przedszkolu są dwie najnowszej generacji tablice interaktywne. Nowością są także trzy podłogi aktywne. Trzy place zabaw z dużą ilością zamontowanych na nich zabawek, zaspokoją najbardziej śmiałe oczekiwania dzieci.

W Przedszkolu Miejskim realizowany jest projekt pt. „Rajski zakątek”. W ramach jego realizacji zostało utworzonych 50 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Został zaadoptowany i wyposażony plac zabaw z przenośną bezpieczną nawierzchnią  zostały zakupione 2 tablice interaktywne, 2 podłogi interaktywne, pomoce dydaktyczne, zabawki oraz drobne wyposażenie. Budynek jest wyposażony w najnowsze instalacje: np. nawiewu świeżego powietrza, wywiewu zużytego powietrza i klimatyzację. Jest przyjazny dzieciom, rodzicom, nauczycielom, opiekunom i pracownikom.

– Przedszkole jest przestronne, dzieci mają bardzo dużo zabawek. Wszystkie dzieci uczęszczają na bezpłatne zajęcia specjalistyczne, prowadzone przez specjalistów, są to zajęcia z logopedą, zajęcia z korekty wad postawy, z oligofrenopedagogiem, arteterapia, zajęcia taneczne, język angielski, zajęcia kulinarne oraz zajęcia umuzykalniające i dogoterapia. W tej chwil jest zapisanych 100 dzieci. Aktualnie ze względu na to, że jest to okres wakacyjny, do przedszkola uczęszcza około 50 maluchów – mówi Iwona Markocka, dyrektor przedszkola w Rudniku nad Sanem.

Przedszkole i żłobek otwarty jest od godz. 6:00 do godz. 17:00. Jak zapewniają władze miasta, obie placówki będą pracować cały rok, aby rodzice nie mieli problemów z organizacją opieki w czasie przerwy wakacyjnej.

Przedszkole i żłobek miejski w Rudniku nad Sanem jest jednym spośród 20 wybranych projektów, które najbardziej spodobało się władzom miasta. Taką samą bryłę budynku ma także przedszkole w Radgoszczy (osiedle Łodzi).

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Obserwator

    14 sierpnia 2018 at 12:19

    Szanowny Panie Starosto .
    Mam już pana osoby po dziurki w nosie na każdym iwencie jest Pan
    może zainteresuje się pan że nauczyciele z RCEZ odchodzą do innych szkół tak piszę o mieszkańcu Rudnika który po 30 latach jest to trzon informatyki w szkole odchodzi a dyrektor piendel nic ! Czy nie sądzi pan że jest coś nie tak !!!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Nisku

Więcej w W Nisku

niskoa karol

Karol Wasyl z PSP nr 4 w Nisku laureatem…

rni24.eu17 stycznia 2020
Rosnie ślusarczyk

40 milionów dla Niska ?

rni24.eu15 stycznia 2020
_dsc0007

„Herody” z Łazor w Lublinie

rni24.eu15 stycznia 2020
rczmm

Młodzież RCEZ Nisku usiadła przy Okrągłym Stole

rni24.eu15 stycznia 2020
exchange-of-ideas-222787_1280

Ostatnie wolne miejsca na bezpłatne i dofinansowane kursy języka angielskiego w Nisku

rni24.eu14 stycznia 2020
303-202251

“BEZPIECZNE FERIE 2020″

rni24.eu13 stycznia 2020
policjaaa

SKRADZIONYMI PIENIĘDZMI SPŁACIŁ DŁUG

rni24.eu13 stycznia 2020
IMG_2141

Rekordowy finał WOŚP w Polskiej Stolicy Wikliny

rni24.eu13 stycznia 2020
marihuana

DO PRACY Z NARKOTYKAMI W KIESZENI

rni24.eu13 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl