W Nisku

Polonista z LO Nisko na seminarium w Holocaust Museum Houston w USA

Polonista z LO Nisko na seminarium w Holocaust Museum Houston w USA

Marcin Folta – nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku wziął udział w seminarium w Holocaust Museum Houston w USA. Organizatorem przedsięwzięcia był Departament Stanu USA i Muzeum Polin. Seminarium odbyło się w dniach 10-15 czerwca 2018 roku.

Trwający od 2002 roku program seminariów w USA jest skierowany do wszystkich, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i poznać nowe metody nauczania. Aplikować mogą nauczyciele – to główna grupa uczestników programu, w szkoleniach mogą też wziąć udział inne osoby – edukatorzy i metodycy pracujący z młodzieżą i kadrą pedagogiczną.

Rekrutacja do programu odbyła się w dwóch etapach. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń komisja wybrała grupę kandydatów, którzy zostali zaproszeni do etapu drugiego – spotkania z przedstawicielami Ambasady USA w Polsce. Rozmowa prowadzona w języku angielskim dotyczyła pracy i działalności kandydata przedstawionych w przesłanym zgłoszeniu oraz sprawdzała kompetencje językowe. Ostatecznie z ponad stu osób z całej Polski wyłoniono dwie, które zostały zakwalifikowane do udziału w seminarium w Houston w Teksasie.

1

W programie seminarium znalazły się wykłady i zajęcia warsztatowe z naukowcami, muzealnikami, dziennikarzami, pisarzami i filmowcami, którzy przyjechali z ośrodków uniwersyteckich USA – Nowego Jorku, New Hampshire, Los Angeles, Syracuse, Waszyngtonu, Houston i innych. Odbyły się także spotkania z ocalałymi z Holokaustu. Koordynatorką całości była dr Mary Lee Webeck z Holocaust Museum Houston.

Wśród wykładowców znaleźli się prof. James E. Waller – autor książek, specjalista od zagadnień związanych z ludobójstwem, zajmujący się zarówno tematem Zagłady, jak i współczesnymi przykładami – ludobójstwem w Rwandzie czy wojną na Bałkanach, oraz prof. Samuel Kassow, autor książki „Kto napisze naszą historię?” opowiadającą o okolicznościach powstania, ukrycia i odnalezienia słynnego archiwum Ringelbluma, dokumentującego życie w getcie warszawskim. W ostatnim dniu zajęć odbył się przedpremierowy pokaz filmu paradokumentalnego nakręconego w koprodukcji polsko-amerykańskiej na podstawie dzieła Kassowa oraz spotkanie z jego reżyserką Robertą Grossman. Warto podkreślić, że główne role w filmie zagrali polscy aktorzy – Karolina Gruszka, Piotr Głowacki, Wojciech Zieliński i Jowita Budnik.

2

Program seminarium był skonstruowany tak, by służyć wyposażeniu uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do nauczania o historii Holokaustu oraz innych zbrodniach przeciwko ludzkości i ich skutkach, wzbogacić warsztat pracy oraz dać im wsparcie metodyczne i merytoryczne.

To nie pierwsze międzynarodowe seminarium, w którym wziął udział nauczyciel Czarnieckiego. W 2016 roku Marcin Folta był na seminarium w Jerozolimie organizowanym przez Instytut Yad Vashem na bazie umowy międzyrządowej Polski i Izraela, rok później został zaproszony na polsko-francuskie seminarium nauczycielskie, które odbyło się w Sulejówku.

3

Źródło: LO Nisko

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Nisku

Opera Zdjęcie_2019-08-21_150929_nisko.pl

Niżańskie Mażoretki na Węgrzech

rni24.eu21 sierpnia 2019
DSC00936

XXI Dożynki Powiatu Niżańskiego

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja_rni

Pijana matka opiekowała się dziećmi

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja1

17-latka wjechała motocyklem w drzewo

rni24.eu20 sierpnia 2019
303-193228

Narkotyki schował pod bielizną

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_1161

Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Krzeszowie

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_0043

Żagle na placu zabaw w Rudniku nad Sanem

rni24.eu19 sierpnia 2019
robert_bednarz

Starosta czy wiceminister?

rni24.eu16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rni24.eu16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl