W Nisku

Ozimek, Borowiec, Czwal – kto na burmistrza?

Ozimek, Borowiec, Czwal – kto na burmistrza?

Do wyborów samorządowych jeszcze dwa i pół roku. To dużo i zarazem mało. Niewiele czasu zostało dla tych, którzy myślą o zajęciu najważniejszych miejsc w strukturach samorządowych władz. Jeżeli ktoś myśli o zostaniu wójtem lub burmistrzem, a nie jest dotychczas szerzej znany lokalnej społeczności, to najwyższy czas żeby się zaprezentować.
BARK NOWYCH TWARZY
Jak na tym tle wygląda sytuacja w Nisku? W kuluarowych rozmowach lokalnych polityków coraz częściej słychać nazwiska potencjalnych kandydatów na burmistrza. Najczęściej wymienia się trzy nazwiska. Pierwszy jest obecny burmistrz Julian Ozimek, który może uchodzić za niezatapialny okręt. Drugi to obecny radny Rafy Miasta i Gminy Błażej Borowiec. Ma on już za sobą start w wyborach na burmistrza. Co prawda przegrał z Ozimkiem, ale uzyskał dobry wynik. I trzeci kandydat to były wicestarosta niżański Sławomir Czwal. Jak widać, wszyscy trzej potencjalni kandydaci, to osoby znane w Nisku. We wspomnianych rozmowach lokalnych polityków nie pojawiają się nowe nazwiska.
NIEZATAPIALNY ZAWINIE DO PORTU?
Dość powszechnie uważa się w Nisku, że to ostatnia kadencja burmistrza Ozimka. Jednak on sam nie wypowiada się w tej sprawie. I chyba zachowuje się roztropnie. Jakaś wyraźna deklaracja do niczego nie jest mu potrzebna. Jego pozycja daje mu wygodę czekania i obserwowania co robią ewentualni konkurenci.
Dlatego pytanie czy Ozimek wystartuje pozostaje otwarte. Dla mieszkańców gminy Ozimek to stabilizacja i przewidywalność. Czy mimo przekroczenia wieku siedemdziesięciu lat nadal będzie miał chęci i siły do pełnienia funkcji burmistrza? Prawdopodobnie tak. I trzeba powiedzieć, że jeżeli w trakcie kadencji nie popełni większych błędów, to nadal będzie miał największe szanse na wygraną. Jak dotąd związanemu z lewicą Ozimkowi rady nie dał PiS ani mocna krytyka ze strony innych środowisk politycznych.
GŁODNY SUKCESU
Błażej Borowiec, to konsekwentny krytyk polityki Ozimka. Zarzuca obecnemu burmistrzowi bierność i obciąża go za stagnację gospodarczą Niska. Trzeba przyznać, że Borowiec pomysły na ożywienie gospodarcze gminy ma. Różnie mówi się o możliwości ich realizacji. Najbardziej irytuje obecnego burmistrza, gdy Borowiec porównuje rozwój Stalowej Woli i Niska. Lider klubu radnych Porozumienia Samorządowo – Gospodarczego dobrze rozumie rolę współczesnych mediów. Jest aktywny w internecie.
Poza tym jego klub radnych wydaje gazetkę pod nazwą “Niżański Rentgen”. Nad własnymi, konstruktywnymi pomysłami, górują tam krytyczne teksty o polityce burmistrza Ozimka. Czy ta frontalna krytyka da efekt w postaci wyboru Borowca na burmistrza? Zobaczymy, bo to, że wystartuje jest pewne.
GDZIE DWÓCH SIĘ BIJE …
O Sławomirze Czwalu jako kandydacie na burmistrza nie mówi się tak często, jak o pozostałych dwóch kandydatach. On sam wydaje się unikać tego tematu. Można to zrozumieć. Pochłania go zarządzanie mleczarnią w Stalowej Woli. Być może od sukcesu w uratowaniu tej firmy przed upadkiem, Czwal będzie uzależniał swój start na burmistrza. Jeżeli będzie miał ten sukces, to będzie miał olbrzymi kapitał. Ani Ozimek, ani Borowiec nie będą mogli się pochwalić takim osiągnięciem. Nikt nie odmówi Czwalowi doświadczenia w sprawach administracyjnych i znajomości problemów samorządowych. Trzeba obserwować jego poczynania jako prezesa mleczarni. Jak dotąd idzie mu chyba nieźle.
OSOBY NIE PARTIE
Charakterystyczne dla gminy Nisko jest to, że partie polityczne nie maja wielkiego znaczenia przy wyborach. Najlepiej widać to po PiS-ie. W Stalowej Woli Pis jest jak czołg, rozjeżdżający wszystko, co stanie mu na drodze. W Radzie gminy w Nisku PiS się nie liczy, a jego żelazny kandydat na burmistrza Józef Sroka regularnie przegrywa wybory. Za trzema wymienionymi kandydatami też stoją stronnictwa polityczne, ale żaden z nich na nie stawia. Dowodzi to, że gmina Niska to na tyle mocno osadzona lokalna społeczność i ludzie na tyle dobrze się tu znają, że jak ktoś ma mocne nazwisko, to żaden szyld partyjny mu nie zaszkodzi, a jeżeli dana osoba nie budzi zaufania, to nie ma takiego partyjnego szyldu, który by ją wywindował do stanowiska burmistrza. Ta sytuacja jest na tyle ciekawa i dynamiczna, że warto do nie co jakiś czas wracać.
Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. kryspin

    24 lutego 2016 at 16:04

    ale porazka medialna

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Nisku

Opera Zdjęcie_2019-08-21_150929_nisko.pl

Niżańskie Mażoretki na Węgrzech

rni24.eu21 sierpnia 2019
DSC00936

XXI Dożynki Powiatu Niżańskiego

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja_rni

Pijana matka opiekowała się dziećmi

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja1

17-latka wjechała motocyklem w drzewo

rni24.eu20 sierpnia 2019
303-193228

Narkotyki schował pod bielizną

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_1161

Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Krzeszowie

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_0043

Żagle na placu zabaw w Rudniku nad Sanem

rni24.eu19 sierpnia 2019
robert_bednarz

Starosta czy wiceminister?

rni24.eu16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rni24.eu16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl