W Nisku

Kto ma pilot, ten ma władzę

Kto ma pilot, ten ma władzę

Parking przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku to temat, który wielokrotnie podejmowany był na obradach sesji powiatu niżańskiego. Dawniej, wyjechać na teren szkoły mógł każdy, ale od niedawna jest już dostępny tylko dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz starostwa powiatowego i Urzędu Skarbowego.

Sprawę tę podczas wczorajszej sesji poruszył radny Gabriel Waliłko. Tym samym rozpoczął dyskusję na ten temat. Niektórzy radni nie kryli oburzenia, co do tego faktu. Chcą, aby parking przy RCEZ-ie był otwarty dla wszystkich. Jednak, aby wyjechać na plac szkolny, trzeba mieć pilot, który otworzy szlaban.

Parking ten jest usytuowany na terenie szkoły i za bezpieczeństwo na tym obiekcie odpowiada dyrektor Wacław Piędel, który uporządkował sprawy dotyczące parkowania. Wcześniej dochodziło tam do rożnych incydentów.

- Odpowiadam za bezpieczeństwo na obiekcie, którym zarządzam. Rozmawiałem z komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, który stwierdził, że droga pożarowa nie może tak wyglądać jak wyglądała kiedyś. Wszyscy pracownicy szkoły, starostwa, Urzędu Skarbowego mogą wyjeżdżać na parking i parkować swoje samochody. To nie jest park miejski. Zanim taką decyzję podjąłem, pozwoliłem sobie odwiedzić kilka szkół, nie tylko w powiecie niżańskim, ale i w ościennych powiatach. Np. w szkole w Leżajsku, gdzie jest około 1000 uczniów i ponad 100 nauczycieli, na placu szkolnym jest 20 samochodów i brama jest zamykana. Czy chcemy zrobić to co było kiedyś, kiedy odbywało się pijaństwo, „warsztaty samochodowe”, sprzedaż alkoholu i narkotyków. Czy do tego chcemy wrócić? Jeżeli rada podejmie decyzje, że odpowiada za bezpieczeństwo na placu szkolnym może robić co chce. Ja dopóki zarządzam, na to nie pozwolę – mówił podczas sesji Wacław Piędel, dyrektor RCEZ w Nisku.

Radny Gabriel Waliłko, twierdzi, że opinie mieszkańców na temat założonego szlabanu nie są zbyt optymistyczne.

- Dziś po raz pierwszy, samochód musiałem zostawić poza terenem tej szkoły. Mogę przejść i kilometr, ale tu ludzie przyjeżdżają codziennie do wydziału komunikacji, do wydziału którego dziennie odwiedza bardzo wielu mieszkańców. My służmy tu ludziom i na ile miejsce pozwoli to powinno być to udostępnione. Były taki okres, że szlabany były otwarte i nikomu nic się nie stało – mówił radny Gabriel Waliłko.

Podobnego zdania był radny Jan Kowal. Twierdził, że na plac mogą wyjechać tylko ci, którzy mają pilot do szlabanu. – Znaczna część osób ma pilota, a kto ma pilot ten ma władzę. Mamy lepszych i gorszych, tych którzy mogą i nie mogą wjechać na parking przy RCEZ-ie – mówił radny Jan Kowal.

Z kolei radny Sławomir Czwal zwrócił uwagę na to, że nie zawsze otwierana jest bramka. – Warto zapytać o klucz, ponieważ jak jest sesja to czasami bramka jest otwierana, chociaż nie zawsze – mówił.

Głos w tej sprawie zabrał starosta niżański Robert Bednarz. Wyjaśniał, że nie ma dowolności czy też wyboru, co do posiadania pilota. Zostały one przekazane odpowiednim służbom czyli straży pożarnej, policji oraz do szpitala dla ratowników medycznych. Ponadto mają go wszyscy pracownicy RCEZ-u, Urzędu Skarbowego, wydziału komunikacji i osoby, które tam parkują, gdyż jest też firma, prowadząca działalność gospodarczą.

- Jeśli chodzi o kwestie swobodnego parkowania, to widzimy, że obiektów na tym terenie przybywa, jest budowane boisko wielofunkcyjne. Przypominam sobie sytuacje taką, że wiele samochodów było właśnie parkowanych w tym miejscu, gdzie obecnie budowane jest boisko, chociażby z uwagi na fakt, że po prostu na tych parkingach się nie mieściły. W szczytowym momencie parkują pracownicy starostwa powiatowego, urzędu skarbowego, nauczyciele i pracownicy RCEZ-u,  tych miejsc faktycznie zaczyna być mało – mówił starosta.

Zaznacza, że jeśli chodzi o bramę i szlaban, jest on otwierany w sytuacjach, kiedy jest jakieś ważne wydarzenie na terenie szkoły.

- Z tego co mi wiadomo, ten obiekt o godz. 9.00 powinien być otwarty do swobodnego wjazdu dla uczestników sesji. Musimy się zastanowić, co jest dla nas większą wartością. Czy zagospodarowanie tego obiektu na potrzeby uczniów i danie możliwości korzystania z miejsc parkingowych, czy też otworzenie parkingu i wtedy każdy będzie mógł wyjechać i parkować. Dodatkowo furtka od ponad miesiąca nie jest zamykana na klucz – wyjaśniał starosta.

Władze myślą już o kolejnych miejsca parkingowych w tym rejonie. Przygotowywane są miejsca przed internatem. Podjęte zostały pierwsze działania w tej sprawie.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (7)

Komentarze

 1. Roman 95

  1 marca 2018 at 13:23

  Szanowny Panie Piendel proszę przejść się za warsztaty i zobaczyć czy jest młodzież czy nie??Tak samo młodzież w samochodach siedzi czy nie w czasie lekcji ? A imprezy przy drzwiach bocznych? pani Stasia ile butelek zbiera po niedzieli? Jak pan to sprawdzi to dopiero może coś pan powiedzieć ?
  A drzwi boczne od hali sportowej te wyłączone czy był pan tam ??
  a najlepiej proszę spytać się pań ze starostwa one widzą jak jest za warsztatami z okien ???

 2. mieszkaniec

  1 marca 2018 at 17:52

  Dyrektor się szarogęsi jakby to on rządził tym powiatem.A czy w naszym powiecie to jest starosta. Bo widać że wszyscy rządzą tylko nie on. Może go ta funkcja przerosła. Już niedługo damy mu odpocząć.

 3. platformers

  2 marca 2018 at 01:34

  Chlopcy brakuje wam juz argumentów

 4. Niżanin zmęczony

  2 marca 2018 at 11:12

  jeśli jest wpis minusowy to zaraz platformens niech do swojej głowy jakiś ktoś wpoi że patrząc to jest zle bo czy to jest dobrze jak remonty dróg w powiecie remontuje wszyscy wiemy kto, jeśli pani sekretarz jest wiadomo kto,miało być lepiej bo za poprzedniego starosty było tak to za tego miało być inaczej a wyszło wiemy jak dlatego przyszedł czas na zmiany ?
  Ja czekam na zmiany i mogę śmiało powiedzieć że takich jak ja jest wiele
  może w końcu będzie starosta z Niska bo Nisko stać na STAROSTĘ!!!!

 5. abc

  3 marca 2018 at 17:38

  Od poniedziałku do piątku w godz. 5.20 – 5.40 na ul. Sandomierską z terenu RCEZ wyjeżdża samochód kierowany przez kobietę. Kierowca musi się czuć bezkarny. Nie dość,że skręca w lewo, to często zatrzymuje samochód na pasie wyłączonym z ruchu. Panowie policjanci polecam. No chyba, że to ktoś z “elyty”, nietykalny.

 6. cwks

  3 marca 2018 at 22:41

  Piloty , klucze , zabezpieczenia , przed ludźmi się chowają za zasiekami. Wyborcy będą mieć problem z dotarciem , a jak już dotrą to mogą zapomnieć na kogo głosowali 4 lata temu.

 7. Ewka

  5 marca 2018 at 07:11

  Znowu ta “okropna” polszczyzna zrobiła psikusa Panu Dyrektorowi :)
  “To nie jest park miejski” – czytamy w Jego wypowiedzi. Szanowny Panie! Słowo “park” nie oznacza miejsca do parkowania, pomimo, że w brzmieniu jest podobne i takie znaczenie samo się na myśl nasuwa. Polecam czasem trzy razy się zastanowić, a potem wypowiadać (zwłaszcza publicznie). Panu niestety bardzo często zdarza się rzucać bezmyślnie słowami i różnie się to kończy…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Nisku

Opera Zdjęcie_2019-08-21_150929_nisko.pl

Niżańskie Mażoretki na Węgrzech

rni24.eu21 sierpnia 2019
DSC00936

XXI Dożynki Powiatu Niżańskiego

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja_rni

Pijana matka opiekowała się dziećmi

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja1

17-latka wjechała motocyklem w drzewo

rni24.eu20 sierpnia 2019
303-193228

Narkotyki schował pod bielizną

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_1161

Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Krzeszowie

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_0043

Żagle na placu zabaw w Rudniku nad Sanem

rni24.eu19 sierpnia 2019
robert_bednarz

Starosta czy wiceminister?

rni24.eu16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rni24.eu16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl