W Nisku

Diecezjalne dożynki w Ulanowie

Diecezjalne dożynki w Ulanowie

Ulanów będzie w tym roku gospodarzem Dożynek Powiatu Niżańskiego. Będą to jednocześnie Dożynki Diecezji Sandomierskiej. Z taką propozycją wyszedł biskup Krzysztof Nitkiewicz. Zatem wstępne plany władz, co do organizacji tego wydarzenia w Nisku zostały zmienione.

O tym, gdzie w tym roku ma odbyć się powiatowe święto plonów, dyskutowano podczas ostatniej sesji rady powiatu niżańskiego. Jako pierwszy, temat ten poruszył radny Gabriel Waliłko, który pytał czy inne samorządy były zainteresowane organizacją tego wydarzenia.

Jak wyjaśniał starosta Robert Bednarz, na jednym z pierwszych w tej kadencji konwentów wójtów i burmistrzów, zaplanowane było wstępnie, że dożynki będą odbywać się kolejno w każdej miejscowości. Najpierw miały być Jeżowem, później w Ulanowie, następnie w Jarocinie i Nisku. Organizacja tego wydarzenia wymaga wielu środków i pracy. Podczas spotkań włodarzy, padały niezobowiązujące propozycje, aby zorganizować dożynki przy okazji jakiegoś wydarzenia w danej gminie, np. święta „Grzybów” w Harasiukach czy „Powidlaków” w Krzeszowie. Natomiast w międzyczasie pojawiła się nowa inicjatywa, aby w ramach dożynek powiatu niżańskiego, zorganizować dożynki diecezjalne.

- Taką propozycję przedstawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Osobą która ze mną rozmawiała na ten temat był ks. Stanisław Czachor, diecezjalny duszpasterz do spraw rolnictwa. Zwrócił się z prośbą, aby w ramach organizacji dożynek powiatu niżańskiego, zostały zorganizowane również dożynki diecezjalne. Argumentował to tym, że diecezjalne mają rangę, w związku z jubileuszem 200-lecia diecezji sandomierskiej. Z wiadomych względów musieliśmy odstąpić od planów i zamysłów organizacji dożynek powiatu na terenie gmin Krzeszów czy Harasiuki, dlatego że jest to inna diecezja – wyjaśniał starosta Robert Bednarz.

Podkreślał, że gminy wolą nie łączyć wydarzeń ogólnoregionalnych z wydarzeniami miejscowymi, a takimi są „Grzyby” i „Powidlaki”, które budują ich wizerunek.

Są już wstępne ustalenia, co do organizacji tegorocznych dożynek diecezji sandomierskiej. Rozpoczną się mszą święta, następnie będzie konkurs na najpiękniejszy wieniec, a później już część artystyczna. Jak wyjaśniał starosta, ostatecznie zdecydowano, że święto rolników odbędzie się w Ulanowie, gdyż ta gmina wyrażała największe zainteresowanie organizacją tego wydarzenia. – Nie było żadnej złej woli ze strony starosty, jak i zarządu czy kogokolwiek, żeby te dożynki organizować gdzie indziej niż w Ulanowie – mówi Robert Bednarz, starosta niżański.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. kkw

    7 marca 2018 at 15:37

    Najpierw msza święta, a później regularne chlanie. Po co łączyć uroczystości religijne z tymi organizowanymi przez władze? Wiadomo na czym polega taka “część artystyczna” i co jest po niej. Dziwię się, że Kościół daje się wplątywać w takie wydarzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Nisku

Opera Zdjęcie_2019-08-21_150929_nisko.pl

Niżańskie Mażoretki na Węgrzech

rni24.eu21 sierpnia 2019
DSC00936

XXI Dożynki Powiatu Niżańskiego

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja_rni

Pijana matka opiekowała się dziećmi

rni24.eu21 sierpnia 2019
policja1

17-latka wjechała motocyklem w drzewo

rni24.eu20 sierpnia 2019
303-193228

Narkotyki schował pod bielizną

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_1161

Turniej Piłki Nożnej Chłopców w Krzeszowie

rni24.eu20 sierpnia 2019
DSC_0043

Żagle na placu zabaw w Rudniku nad Sanem

rni24.eu19 sierpnia 2019
robert_bednarz

Starosta czy wiceminister?

rni24.eu16 sierpnia 2019
marcel_1000x600

Szukasz pracy ? Zapoznaj się z ofertą MARCEL sp. z o.o. sp. k.

rni24.eu16 sierpnia 2019

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl