W Nisku

Co dalej z kuchnią w niżańskim szpitalu?

Co dalej z kuchnią w niżańskim szpitalu?

Ponad 20 pracownic kuchni Szpitala im. PCK w Nisku może stracić pracę. Związane jest to z ogłoszonym w lipcu przez dyrekcję placówki przetargiem na przygotowywanie całodziennych posiłków dla pacjentów wraz z dzierżawą kuchni. W ten sposób szpital zaoszczędzi ok. 250 tys. zł rocznie.

19 sierpnia odbyła się w tej sprawie nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Niżańskiego, zwołana na wniosek radnych pozostających w opozycji do starosty. Dyrekcja w ramach oszczędności chce znaleźć firmę, która przygotowywałaby posiłki dla pacjentów taniej, niż obecnie działająca kuchnia.
-Teraz posiłki, które są serwowane kosztują 23 zł. Firmy zewnętrzne robią je dużo taniej, jak na przykład firma z Janowa Lubelskiego, która mieści się w kwocie 7 zł na dzienne wyżywienie pacjenta – mówił Roman Ryznar, specjalista ds. ekonomiczno-administracyjnych w szpitalu.

IMG_1434

Podkreślił, że dyrekcja nie ma żadnych zastrzeżeń do pracy załogi kuchni. W przetargu znajduje się zapis, że firma, która będzie dzierżawić kuchnię, zatrudni obecny personel na okres jednego roku. Nowy pracodawca może zaoferować im inne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, jednak nie może ich zwolnić. Roman Ryznar dodał, że w szpitalnej kuchni zostanie jeden pracownik, który będzie kontrolował usługi świadczone przez firmę zewnętrzną.

Podczas sesji na sali obecne były pracownice kuchni, które nie zgadzają się z planami dyrekcji.
-Oszczędności w szpitalu można szukać w inny sposób. Nie chcemy pracować w firmie zewnętrznej. Możemy odejść z pracy, za odpowiednią odprawą lub na świadczenia przedemerytalne – mówiła kierowniczka kuchni.
Dodała, że przez lata sama szukała sponsorów i środków na doposażenie kuchni, która była w opłakanym stanie. Kuchnia świetnie funkcjonuje za sprawą ludzi, którzy całe serce wkładają w swoją pracę. Jak zaznaczyła, personel pracuje w soboty, w niedziele i w święta, kilka razy zgodził się na 3/4 etatu i bezpłatne urlopy.

IMG_1511

-Martwię się o pacjentów, o jakość posiłków, które będzie przygotowywać taka firma. Czy ktoś bierze pod uwagę co pacjent dostanie do jedzenia i jak posiłki będą podane? Może dyrekcja poszukałaby oszczędności gdzie indziej? Miesięczny koszt utrzymania wszystkich pracowników szpitalnej kuchni to ok. 47 tys. zł. Jakie pobory mają inne grupy zawodowe? W innych działach tworzy się nowe etaty, a u nas od września 2015 roku zwolniono 5 osób. Czujemy, że nikt się nami nie przejmuje. Czy pan starosta był w szpitalu i wie jak kuchnia prosperuje? – pytała zdenerwowana kierowniczka.
Z sali padły głosy personelu, że w szpitalach w Leżajsku i Stalowej Woli kuchnie nie są dzierżawione. Panie wolałaby zostać zwolnione, niż dalej pracować w miejscu, gdzie nikt nie traktuje ich poważnie.

-Nie spotkaliśmy się tutaj, żeby odprawić was z kwitkiem. Wspólnie zastanowimy się nad sytuacją i rozwiązaniami. Przetarg musi się odbyć, ale mimo wszystko chciałabym, żeby kierowniczka kuchni spotkała się raz jeszcze z dyrektorem szpitala. Rozmowy o przyszłości kuchni i oszczędnościach, jakie można poczynić są konieczne – uspokajał Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Nawrocki.

Głos zabrał Starosta Powiatu Niżańskiego, Robert Bednarz, który tłumaczył, że jeszcze nie podjęto ostatecznej decyzji w omawianej kwestii.

IMG_1529

-Przetarg nie został rozstrzygnięty. Znając jego wyniki zadecydujemy czy kuchnię nadal będzie prowadzić szpital czy firma zewnętrzna. Targają mną różne obawy, co będzie dalej z państwa przyszłością oraz jaka będzie jakość świadczonych w szpitalu usług – mówił Robert Bednarz.

Radny Jan Kowal zapytał czy można teraz odstąpić od przetargu. Jednak Roman Ryznar tłumaczył, że musi do niego dojść. Unieważnić będzie go można w przypadku, gdy kwota oferowana przez firmy zewnętrzne przekroczy założenia szpitala lub gdy przetarg nie będzie leżał w interesie zamawiającego.

Do dyskusji o losie personelu włączył się także dyrektor szpitala w Nisku Henryk Przybycień, który stwierdził, że kierowniczka kuchni mija się z faktami.
-Przed październikiem nikomu nie przysługują prawa do świadczeń przedemerytalnych. Możemy zwolnić personel jedynie z przyczyn ekonomicznych. Rozumiem obawy i rozgoryczenie. Przykro mi, że to akurat ja muszę podejmować takie decyzje – tłumaczył Henryk Przybycień.

IMG_1404

Dyskusję o kuchni zakończył Przewodniczący Rady Powiatu.
-Powiedziano tutaj wiele, ale nadal pozostały niepewności. Zwracam się z prośbą o to, żeby dyrekcja spotkała się jeszcze raz z personelem kuchni i poszukała innych rozwiązań. Oczekuję, że rozmowy przyniosą porozumienie – mówił Janusz Nawrocki.

Małgorzata Petecka

}

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. kit

  23 sierpnia 2016 at 11:55

  Problem szpitala i pracowników jest duży, ale stylistyka tego artykułu daje wiele do myślenia. Przewodniczący Rady Powiatu się zawraca i jeszcze kilka innych zwrotów i niezrozumiałych stwierdzeń nie pasuje do powagi sytuacji. Coraz więcej gagów w tych wiadomościach na rni24. Np. nowy dyrektor RCEZ-u w Nisku to były radny gminy Ulanów!!! a tymczasem jest on w-ce przewodniczącym Rady Gminy i Miasta Ulanów.

 2. Dyrektor_To_Oszust!

  23 sierpnia 2016 at 16:27

  Pan dyrektor szpitala w Nisku dobiera piękne słowa. Niestety – wszystko to tylko same kłamstwa, bo nic więcej nie potrafi zrobić.

 3. slonce

  13 lipca 2019 at 00:22

  szpital przybycen starosta i ryznar doporowadzaja do upadku

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Nisku

3-334974

CBŚP rozbiło kolejną grupę przestępczą – zlikwidowano sieć agencji towarzyskich tzw. “mieszkaniówek”

rni24.eu25 stycznia 2020
dr2020

Nominuj “Dobroczyńca Roku ”

rni24.eu24 stycznia 2020
nisko niepełnosprawnośc

Pomoc osobom niepełnosprawnym w Powiecie Niżańskim

rni24.eu24 stycznia 2020
RUCH

OD DZIŚ GENERALNY POMIAR RUCHU 2020

rni24.eu23 stycznia 2020
pobrane

Koncert Olgi Szomańskiej z serialu “M jak Miłość”

rni24.eu23 stycznia 2020
NURD pieszy

Akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

rni24.eu23 stycznia 2020
Depositphotos_12188001_original-696x464

23-go stycznia obchodzimy Dzień bez opakowań foliowych

rni24.eu23 stycznia 2020
bajkowo przedzel

“Śnieżnie i bajkowo w Bibliotece”

rni24.eu23 stycznia 2020
marchut

Wernisaż Rafała Marchuta otwarty

rni24.eu22 stycznia 2020

Kontakt

Redakcja
tel.
881 252 577
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 570 224 700
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl