W Nisku

26 zgonów po ustawie dezubekizacyjnej – mundurowi walczą o honor

26 zgonów po ustawie dezubekizacyjnej – mundurowi walczą o honor

Zgodnie z ustawą dezubekizacyjną, którą Sejm przyjął w grudniu 2016 r., emerytury i renty byłych funkcjonariuszy tajnych służb PRL zostały obniżone do wysokości średniego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku emerytur jest to ok. 2 tys. zł i renty ok. 1,5 tys. zł. Dla jednych, ustawa ta jest sprawiedliwa, dla innych zaś jest oszczerstwem i hańbą.

W Nisku odbyło się spotkanie na ten temat, zorganizowane przez przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Przybyli na nią emerytowani mundurowi, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych, którzy sprzeciwiają się tej ustawie, mówiąc że jest ona niesprawiedliwa. Podkreślają, że walczą o honor, praworządność i i godność.

Zaprezentowane przez OKIU założenia projektu o zmianie ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej przedstawili m. in Andrzej Rozenek, pełnomocnik OKIU oraz Zdzisław Czarnecki – Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, powołany przez Federację Stowarzyszeń Służb Mundurowych uważa, że decyzja, która obniża świadczenia emerytalne, spowodowała tragiczne skutki, jakimi są odnotowane przypadki samobójstw i nagłych zgonów.

- W wyniku ustawy z 16 grudnia 2016 r. zginęło 26 osób. Są to przypadki zweryfikowane, ale z całą pewnością ta liczba jest większa. Po otrzymaniu decyzji z zakładu emerytalno-rentowego te osoby dostały zawału serca lub wylewu krwi. Ustawa dezubekizacyjna absolutnie nie powinna być tak nazywana, ponieważ jest to ustawa represyjno-eutanazyjna. Bo jak inaczej nazwać ustawę, która ogranicza emerytury ludziom, którzy całe życie poświęcili Polsce. Te najwyższe emerytury, czyli 1.7 tys. zł dostają ci, którzy przepracowali 25 lat dla współczesnej Polski. Przepracowali ją w takich instytucjach jak Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Straż Pożarna itd. – mówił pełnomocnik OKIU Andrzej Rozenek.

Jak zaznaczał, ustawa ta, nie jest sprawiedliwa. Tłumaczy, że nie było żadnych emerytur mundurowych , które wynosiłyby po 20 tys. zł.

- O tym, że takich emerytur nie było, wiemy od Zakładu Emerytalno-Rentowego. Okazało się, że jest tylko jeden mundurowy, który dostaje 19 tys. zł emerytury. Jest to były polityk, senator i generał straży pożarnej. Ponadto, zakład poinformował nas, że średnio ludzie objęci tą ustawą mieli przed wprowadzeniem jej w życie 2800 zł emerytury. Zatem rządowa propaganda mówiąca o kilkunastotysięcznych emeryturach jest brutalnym kłamstwem – dodaje Rozenek.

Państwo ma służyć obywatelom, a obywatel musi mieć do państwa zaufanie. Jeżeli państwo wobec 55 tys swoich obywateli okazuje się zwykłym oszustem, to może się okazać takim samym oszustem i złodziejem wobec każdego obywatela. Uważam, że każdy praworządny obywatel Polski powinien stanąć wobec pokrzywdzonych funkcjonariuszy. Każdy, kto chce żyć w państwie do którego można mieć zaufanie, powinien bronić pokrzywdzonych emerytów mundurowych, ponieważ sam może być na ich miejscu. Kiedy ja płace składki do ZUS-u, od 16 grudnia ubiegłego roku nie mam żadnej gwarancji, że płace je w jakimś sensownym celu, bo nie wiem czy państwo mi wypłaci jakąkolwiek emeryturę. Państwo zawiodło i oszukało. Nie ma znaczenia czy oszukało 55 tys. ludzi czy 500 osób, oszustwo jest zawsze oszustwem – podkreślał poseł.

Dodaje, że byli funkcjonariusze pełnili służbę całą dobę. Poświęcali się dla narodu, tracąc zdrowie i życie, często relacje z najbliższymi.

- To nie jest praca od 7 do 15, jest to służba z narażeniem zdrowia i życia, dlatego każde państwo z mundurowymi umawia się na inny system emerytalny. Państwo jest świadome, że nie jest w stanie tyle zapłacić tym ludziom, żeby im zrekompensować to co tracą. Państwo w zamian obiecuje im, że będą mogli przejść wcześniej na emeryturę i że ta emerytura będzie godna, a nie będzie jałmużną – mówił Andrzej Rozenek.

Zdzisław Czarnecki mówił o planie, jaki Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych realizuje od września do grudnia 2020 i który jest dostępny na stronie federacji. Zaznaczał, że nie można koncentrować się w tej sprawie samemu. – Ten problem musi stać się problemem społecznym – apelował.

Według OIUK wyłączenie z systemu pewnej grupy emerytów mundurowych, jest tak naprawdę dla pozostałych mundurowych ostrzeżeniem. Na przygotowanej liście przez Instytut Pamięci Narodowej mnogą znaleźć się kolejni żołnierze wojska polskiego, byli działacze PZPR czy organizacji młodzieżowych. Andrzej Rozenek przekonuje, że na takiej liście znajdą się kolejni, byli milicjanci, sędziowie i prokuratorzy.

- Nie wiem jak daleko jeszcze sięgną. Może będą to wykładowcy szkół wyższych czy kolejarzy bo przecież oni też mają mundury. Ta władza żywi się nienawiścią i karmi ją swój elektorat – dodaje.

OKIU od 13 października zbiera podpisy pod projektem ustawy zmieniającej przepisy. Aby projekt wszedł do Sejmu potrzeba ich 100 tys. M. in jest tam zapis o nienaruszalnym prawie do świadczeń po zmarłych funkcjonariuszach.

Było to już 37 spotkanie w Polsce w tej sprawie organizowane przez OKIU. Od 19 lipca na terenie całego kraju odbywają się spotkania komitetów protestacyjnych z członkami OKIU.

Agata Piotrowska

IMG_6296 IMG_6297 IMG_6299 IMG_6313 IMG_6315 IMG_6317

Zobacz Komentarze (4)

Komentarze

 1. deff

  4 grudnia 2017 at 11:15

  Jak robotnik HSW po 45 latach pracy dostaje decyzje z ZUS to nie dostaje zawału ani udaru mózgu, choć powinien. Ale szarymi robolami nikt się nie interesuje, kto tam będzie prowadził statystyki.

  • PeWu

   5 grudnia 2017 at 01:39

   A co robotnik HSW z 45-letnim stażem powie, gdy ZUS mu obniży emeryturę o dwie trzecie, bo w PRLu wytapiał stal na czołgi dla “totalitarnego państwa”, na których Jaruzelski wprowadził stan wojenny? Uzna to za “sprawiedliwość społeczną”, czy może jednak szlag go trafi?
   Ta władza w szale tzw. dezubekizacji i dekomunizacji może zrobić wszystko, zwłaszcza z tymi, co pracowali za “komuny”. Wszak wówczas wszyscy budowali potęgę “socjalistycznej ojczyzny”.

   • NAC

    6 grudnia 2017 at 13:39

    Nie porównuj orki w HSW ze służbą w LWP, SB, MO czy innych formacjach. W HSW ludzie tyrali jak woły. Niech was nie zmylą te smutne oczka starców. 20 lat temu te buźki miały zupełnie inny wyraz. Ciekawe z czyjej inicjatywy zorganizowano to spotkanie. Czy SLD?

 2. robo

  5 grudnia 2017 at 21:11

  ubek i donosiciel nie ma honoru, widzę, że obrońcy zdrajców narodowych i kieszonkowa targowica z lewakiem Rozenkiem bronią zaprzańców i zdrajców – pewnikiem jakieś wybory się zbliżają i trzeba się gdzieś załąpać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Nisku

5548888

NCK „Sokół” zaprasza na spotkanie z Agnieszką Martinką, autorką książki „Połowinka”

rni24.eu18 stycznia 2019
49705029_2081775165204858_8285271069678370816_n

Rozwój mikroinstalacji OZE na potrzeby budynków i obiektów użyteczności publicznej w gminie Harasiuki

rni24.eu18 stycznia 2019
śmietniki

Na razie płaci miasto

rni24.eu17 stycznia 2019
hjgj

EUROPA w obiektywie Marcina Walko

rni24.eu17 stycznia 2019
DSC05459

Literacka schadzka w dniu urodzin J. M. Gisgesa

rni24.eu17 stycznia 2019
449283_UIXk_IMG_6422_82

II Festiwal Kolęd w Bielińcu i wspólne kolędowanie w Rudniku nad Sanem

rni24.eu16 stycznia 2019
image (8)

Jubileusze Małżeńskie w Groblach

rni24.eu16 stycznia 2019
303-178071

Policjanci odzyskali portfel, zanim pokrzywdzona zgłosiła jego kradzież

rni24.eu16 stycznia 2019
IMG_0296

27. finał WOŚP w Nisku

rni24.eu15 stycznia 2019

Kontakt

Redakcja
tel. 500 173 067
e-mail: redakcja@stw24.pl

Reklama
tel. 514 709 109
e-mail: biuro@stw24.pl

Szybki kontakt
tel. 570 224 700
e-mail: kontakt@stw24.pl

Copyright © RNI24.pl